Skip to content

422 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block214.01
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,144
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
36%
Improvement Value:$125,600
64%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,720+6.4%
2024$7,257+5.4%
2023$6,888+1.4%
2022$6,790+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900
Sq Ft1,144DeedBook 6424, Page 647Recorded12/10/2020

Property Sale

Sale
$66,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957