Skip to content

42 Federal City Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block214.10
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
22%
Improvement Value:$176,200
78%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885+6.4%
2024$8,352+5.4%
2023$7,927+1.4%
2022$7,814+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,076DeedBook 6478, Page 62Recorded3/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962