Skip to content

65 Federal City Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block519
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
23%
Improvement Value:$227,900
77%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,626+6.4%
2024$10,928+5.4%
2023$10,373+1.4%
2022$10,225+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,126DeedBook 6341, Page 1394Recorded9/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965