Skip to content

29 Lopatcong Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1966

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 17, 2003

Property Information

Block519
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
32%
Improvement Value:$181,300
68%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,525+6.4%
2024$9,893+5.4%
2023$9,390+1.4%
2022$9,256+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4618, Page 6

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 3809, Page 211

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966