Skip to content

13 Clive Ct

Trenton, NJ 08638

Built 1967

Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block214
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,820
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
31%
Improvement Value:$162,100
69%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+6.4%
2024$8,636+5.4%
2023$8,197+1.4%
2022$8,080+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967