Skip to content

3 Clive CtTrenton, NJ 08638

Built 1970

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block214
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,728
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
32%
Improvement Value:$152,700
68%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,830+6.4%
2024$8,300+5.4%
2023$7,878+1.4%
2022$7,765+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6307, Page 692Recorded11/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970