Skip to content

374 Green Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1977

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block214
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,112
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
27%
Improvement Value:$172,300
73%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321+6.4%
2024$8,762+5.4%
2023$8,316+1.4%
2022$8,198+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 4343, Page 290

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2768, Page 338

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 2586, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1977