Skip to content

471 Ewingville RdTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block215
Lot119
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,540
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
25%
Improvement Value:$225,100
75%
Total Assessment$299,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768+6.4%
2024$11,061+45.1%
2023$7,622+1.4%
2022$7,513+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,540DeedBook 6491, Page 7Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 6420, Page 1793Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5192, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1940