Skip to content

2 Lake BlvdTrenton, NJ 08638

Built 1947
Other School

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 17, 2018

Property Information

Block217
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,067
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
25%
Improvement Value:$233,800
75%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$11,691+1.4%
2018$11,533+1.3%
2017$11,380+0.3%
2016$11,349+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft3,067DeedBook 6332, Page 1912Recorded7/11/2018

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft3,067DeedBook 6318, Page 784Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3134, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1947