Skip to content

2046 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block217
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
29%
Improvement Value:$165,200
71%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+6.4%
2024$8,603+5.4%
2023$8,165+1.4%
2022$8,049+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,934DeedBook 6590, Page 160Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,758DeedBook 6576, Page 952Recorded12/5/2024

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5112, Page 18

Property Sale

Sale
$309,500
DeedBook 4639, Page 140

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 3203, Page 335

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926