Skip to content

2044 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block217
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
26%
Improvement Value:$195,500
74%
Total Assessment$264,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,387+6.4%
2024$9,764+8.3%
2023$9,017+1.5%
2022$8,885+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,078DeedBook 6524, Page 1729Recorded6/5/2023

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3750, Page 67

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940