Skip to content

2148 Pennington Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$33,500
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block223.04
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
38%
Improvement Value:$115,100
62%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308+6.4%
2024$6,869+5.4%
2023$6,520+1.4%
2022$6,427+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920