Skip to content

12 Hilltop RdTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block227
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,864
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
18%
Improvement Value:$318,200
82%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,066+6.4%
2024$15,102+75.1%
2023$8,625+1.4%
2022$8,502+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,864DeedBook 6487, Page 1874Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 6227, Page 1739Recorded9/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950