Skip to content

40 Hilltop Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block227
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,064
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
34%
Improvement Value:$119,700
66%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+6.4%
2024$6,754+5.4%
2023$6,411+1.4%
2022$6,320+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 6119, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1950