Skip to content

42 Hilltop Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$222,100
Last Sale Date
Sep 16, 2002

Property Information

Block227
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,920
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
30%
Improvement Value:$150,500
70%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218+6.6%
2024$7,710+5.5%
2023$7,305+1.5%
2022$7,197+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$222,100
DeedBook 4386, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1948