Skip to content

2143 Pennington Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block227
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,553
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
23%
Improvement Value:$207,200
77%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,596+6.4%
2024$9,960+5.4%
2023$9,453+1.4%
2022$9,319+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,553DeedBook 6310, Page 659Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5009, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1955