Skip to content

14 Lanfair Ln

Trenton, NJ 08618

Built 1962

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 7, 1997

Property Information

Block229.09
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,710
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
29%
Improvement Value:$216,600
71%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,941+6.4%
2024$11,224+5.4%
2023$10,653+1.4%
2022$10,502+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3305, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1962