Skip to content

13 Corey Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1964

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Oct 23, 1992

Property Information

Block540
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,778
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
25%
Improvement Value:$266,000
75%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,927+6.4%
2024$13,091+5.4%
2023$12,425+1.4%
2022$12,248+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 2637, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1964