Skip to content

7 Gloucester Ln

Trenton, NJ 08618

Built 1962

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Nov 20, 1997

Property Information

Block229.09
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,453
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
28%
Improvement Value:$213,400
72%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,622+6.4%
2024$10,925+5.4%
2023$10,369+1.4%
2022$10,221+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 3302, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1962