Skip to content

61 Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block229
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,112
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
29%
Improvement Value:$253,600
71%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,104+6.4%
2024$13,257+5.4%
2023$12,583+1.4%
2022$12,404+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft3,112DeedBook 6265, Page 1923Recorded10/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4577, Page 239

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2587, Page 363

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940