Skip to content

16 Hickory Hill DrTrenton, NJ 08618

Built 1964

Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block229
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,942
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
31%
Improvement Value:$184,600
69%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,294+6.5%
2024$9,662+5.5%
2023$9,158+1.5%
2022$9,024+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964