Skip to content

14 Hickory Hill Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1964

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 1, 2003

Property Information

Block229
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,954
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
32%
Improvement Value:$173,200
68%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,076+6.4%
2024$9,472+5.4%
2023$8,990+1.4%
2022$8,862+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4528, Page 183

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964