Skip to content

86 Carlton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block230
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,832
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
34%
Improvement Value:$142,500
66%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,535+6.4%
2024$8,022+5.4%
2023$7,615+1.4%
2022$7,506+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913