Skip to content

25 Van Duyn Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 27, 2007

Property Information

Block230
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,903
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
26%
Improvement Value:$161,400
74%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,328+6.6%
2024$7,813+5.5%
2023$7,403+1.5%
2022$7,294+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5690, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1955