Skip to content

23 Carlton AveTrenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block232
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,408
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
22%
Improvement Value:$193,100
78%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,762+6.4%
2024$9,176+5.4%
2023$8,709+1.4%
2022$8,585+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,408DeedBook 6490, Page 1258Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 6416, Page 1959Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 6101, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1928