Skip to content

1985 Pennington Rd(Block 232 Lot 9)Trenton, NJ 08618

Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block232
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage18,604
Acreage5.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
7%
Improvement Value:$2,249,500
93%
Total Assessment$2,411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$514+17.4%
2001$438+0.0%
2000$438+0.0%
1999$438+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0