Skip to content

1941 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block238
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
21%
Improvement Value:$175,000
79%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,668+6.4%
2024$8,148+5.4%
2023$7,734+7.5%
2022$7,191+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,836DeedBook 6590, Page 38Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950