Skip to content

20 Main Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block238
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,536
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
26%
Improvement Value:$149,300
74%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,937+6.4%
2024$7,461+5.4%
2023$7,081+23.7%
2022$5,725+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6194, Page 929Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955