Skip to content

24 Main Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2002

Property Information

Block238
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,239
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
31%
Improvement Value:$116,800
69%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+6.4%
2024$6,259+5.4%
2023$5,941+19.9%
2022$4,953+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$129,500
DeedBook 3889, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2571, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1950