Skip to content

48 Harding St

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block239
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,875
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
16%
Improvement Value:$245,500
84%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,508+6.4%
2024$10,817+75.7%
2023$6,158+44.9%
2022$4,251+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft1,875DeedBook 6480, Page 701Recorded4/1/2022

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,350DeedBook 6465, Page 894Recorded11/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$27,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960