Skip to content

1040 Terrace BlvdTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block468
Lot157
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,990
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
27%
Improvement Value:$149,300
73%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,035+6.4%
2024$7,553+5.4%
2023$7,169+1.4%
2022$7,067+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950