Skip to content

68 Theresa St

Trenton, NJ 08618

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block247
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
21%
Improvement Value:$171,700
79%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586+6.4%
2024$8,071+5.4%
2023$7,660+1.4%
2022$7,551+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6449, Page 1395

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3093, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1959