Skip to content

79 Broad Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1958

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 31, 2014

Property Information

Block249
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,500
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
29%
Improvement Value:$144,700
71%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,000+6.4%
2024$7,520+5.4%
2023$7,137+1.4%
2022$7,036+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 6206, Page 243Recorded11/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$239,500
DeedBook 6065, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1958