Skip to content

11 Carolina Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2009

Property Information

Block258
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage990
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
37%
Improvement Value:$105,300
63%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+6.4%
2024$6,178+5.4%
2023$5,864+1.4%
2022$5,780+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958