Skip to content

92 Theresa St

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2014

Property Information

Block495
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
33%
Improvement Value:$91,500
67%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,091+6.7%
2024$4,771+5.7%
2023$4,515+1.5%
2022$4,447+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950