Skip to content

994 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jan 13, 2015

Property Information

Block470
Lot206
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,240
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
30%
Improvement Value:$123,900
70%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,961+6.4%
2024$6,544+5.4%
2023$6,211+1.4%
2022$6,122+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6211, Page 275Recorded1/26/2015

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 3087, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1950