Skip to content

1150 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block462
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage768
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
33%
Improvement Value:$101,100
67%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,947+6.4%
2024$5,590+5.4%
2023$5,306+1.4%
2022$5,230+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 6002, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1950