Skip to content

40 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$133,900
Last Sale Date
Jul 23, 2004

Property Information

Block118.02
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage748
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
42%
Improvement Value:$71,900
58%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,904+6.4%
2024$4,610+5.4%
2023$4,376+1.4%
2022$4,313+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 4800, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1950