Skip to content

44 Homestead Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1912

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 8, 1997

Property Information

Block26
Lot143
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2S F G1
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage2,194
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
14%
Improvement Value:$116,400
86%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,325+6.4%
2024$5,006+5.4%
2023$4,751+1.4%
2022$4,683+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912