Skip to content

45 Dover Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2022

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block26
Lot109
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
13%
Improvement Value:$169,700
87%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,332+6.4%
2024$9,712+1007.1%
2023$877+1.4%
2022$865+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000
Sq Ft960DeedBook 6514, Page 459Recorded2/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 6401, Page 1478Recorded4/13/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$8,000

From:

To:

DeedBook 6242, Page 1701Recorded3/1/2016