Skip to content

130 Hazel AveTrenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block26
Lot103
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,158
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
18%
Improvement Value:$91,000
82%
Total Assessment$111,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,366+6.4%
2024$4,104+5.4%
2023$3,895+1.4%
2022$3,839+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958