Skip to content

50 Central Ave ETrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block270
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,291
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
32%
Improvement Value:$122,200
68%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,064+6.4%
2024$6,640+5.4%
2023$6,302+13.7%
2022$5,545+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950