Skip to content

20 Glen Stewart Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block473
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,302
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
27%
Improvement Value:$153,700
73%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255+6.4%
2024$7,760+5.4%
2023$7,365+8.8%
2022$6,773+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 6080, Page 494

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 3115, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1953