Skip to content

30 Thurston AveTrenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Date
Sep 25, 1984

Property Information

Block275
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,816
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
22%
Improvement Value:$175,200
78%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,889+6.4%
2024$8,355+5.4%
2023$7,930+1.4%
2022$7,817+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940