Skip to content

4 Thurston Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1937

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block275
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,660
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
31%
Improvement Value:$125,700
69%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,170+6.4%
2024$6,740+5.4%
2023$6,397+1.4%
2022$6,306+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,660DeedBook 6494, Page 65Recorded7/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$214,000
DeedBook 4922, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2722, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1937