Skip to content

1609 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1986

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block275
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
30%
Improvement Value:$115,100
70%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,466+6.4%
2024$6,078+5.4%
2023$5,769+1.4%
2022$5,687+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 6409, Page 1898Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4397, Page 278

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2584, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$42,850
DeedBook NaN, Page NaN