Skip to content

1 Thurston Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block276
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,487
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
29%
Improvement Value:$116,200
71%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+6.4%
2024$6,052+5.4%
2023$5,744+1.4%
2022$5,662+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2916, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1940