Skip to content

37 Thurston AveTrenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2002

Property Information

Block276
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,456
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
29%
Improvement Value:$135,600
71%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,500+6.4%
2024$7,050+5.4%
2023$6,692+1.4%
2022$6,596+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 3144, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1960