Skip to content

1585 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2011

Property Information

Block276
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
31%
Improvement Value:$101,900
69%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817+6.4%
2024$5,468+5.4%
2023$5,190+1.4%
2022$5,116+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4629, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1952