Skip to content

316 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2008

Property Information

Block283
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,278
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
33%
Improvement Value:$133,100
67%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,854+6.4%
2024$7,383+5.4%
2023$7,007+1.4%
2022$6,908+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3388, Page 167

Property Sale

SaleMulti
$111,390
DeedBook 2680, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1948